• Zetor CRYSTAL

  V roce 1964 byl započat v brněnském závodě vývoj nové unifikované řady II. První modely nové řady sjely z výrobní linky po několikaletém vývoji v roce 1969 a nesly označení Zetor 8011 Crystal. Tyto traktory s výkonem 80 koní, které využívaly čtyřválcový motor, se staly průkopníkem zcela nové generace výkonnějších zemědělských strojů.

  V roce svého uvedení na trh získal Crystal na mezinárodní výstavě zemědělské techniky SIMA v Paříží několik prestižních ocenění. Pořadatelé veletrhu i odborná veřejnost ocenili jak originální „krystalový“ design, za nímž stál designér se zálibou v ostrých tvarech Otakar Diblík, tak také jeho technickou, a na tehdejší dobu velmi moderní, vybavenost. Nová modelová řada se mohla pochlubit první bezpečnostní kabinou s integrovaným zabezpečením proti převrácení, která byla umístěna na silentblocích.

  Motor

  Vysoký výkon garantují šestiválcové motory o výkonu 144 a 163 koňských sil. Všechny motory řady Crystal vycházejí z ověřené koncepce čtyřdobých vznětových šestiválcových motorů vybavených 24 ventily a vstřikováním Common Rail. Robustní blok motoru tvoří kompaktní část nosné struktury traktoru, která je schopna odolávat vysokým zatížením od nesených strojů.

  Vysoká hodnota převýšení krouticího momentu zaručuje pružnost motoru a tím široké operační pole v rámci zařazené rychlosti, a tím i minimální potřebu řazení. Systém čištění výfukových plynů prostřednictvím technologie SCR nejen že snižuje množství emisí vypouštěných traktorem, ale rovněž vede k výrazné úspoře paliva v porovnání s motory starší konstrukce. Chráníte tak nejen zdraví své a svých dětí, ale šetříte rovněž náklady na provoz traktoru.

  Převodovka

  Převodovka je zkonstruována s důrazem na jednoduchou obsluhu, logické schéma řazení, nízké ztráty při přenosu vysokého výkonu a vynikající, léty ověřenou životnost.

  Převodovka disponuje rozsahem 30 rychlostí vpřed a 30 rychlostí vzad. Obsluhu traktoru usnadňuje třístupňový násobič kroutícího momentu (PowerShift), hydraulický reverzor (PowerShuttle) a tlačítko spojky na řadící páce (PowerClutch).

  Dvojice mokrých lamelových spojek je spolehlivá a garantuje svoji vysokou životnost. V nejpoužívanějším pracovním rozsahu je k dispozici 14 převodových stupňů – víc než u většiny konkurentů.

  Hydraulika

  Dva pomocné válce zajišťují nejen rovnoměrné zatížení traktoru, ale také maximální zdvihací sílu 85 kN. Třísekční přídavný rozvaděč se zpětnou rychlospojkou pro odpad z rotačního hydromotoru umožňuje využívat různé typy agregací. Samozřejmostí je využití efektivního systému řízení orby EHR Hitchtronic.

  HITCHTRONIC

  Elektrohydraulika je vybavena systémem HITCHTRONIC, což je systém automatické regulace zadního tříbodového závěsu. Při použití tohoto systému není nutno nastavovat druhy regulace a jejich požadovanou citlivost. Regulační systém sám měří odpor půdy a podle aktuálních hodnot upravuje nastavení tříbodového závěsu. Systém HitchTronic zvyšuje produktivitu práce a snižuje spotřebu paliva o cca o 5 –7 %.

  Kabina

  Odpružená kabina společně s tichým motorem tvoří dva základní prvky komfortní jízdy v novém Zetoru Crystal. Konstrukce kabiny odpovídá náročným požadavkům bezpečnostních norem a dokáže vás ochránit i při převrácení traktoru. Pro snazší práci s nakladačem můžete využít nově i otevíratelné střešní okno.

 • Soubory ke stažení